Wiadomości

Sezon na cukinię

Sezon na cukinię

Cukinia, zwana inaczej kabaczkiem, jest odmianą dyni. Pojawia się na targach w lecie, i jest dostępna do jesieni. Jeszcze kilka lat temu, nie była w Polsce warzywem popularnym, niemniej aktualnie przepisy na potrawy, w których wykorzystuje się to warzywo są niezliczone, podaje się ją na surowo, smażoną, pieczoną, duszoną, gotowaną. Przyrządza się z niej zupy, drugie dania, sałatki, surówki, napoje, desery, a także marynaty.

(więcej...) ...

Lodowy festiwal smaku

lody dla ochłody

Jednym z moich wspomnień z dzieciństwa jest mały samochód, jeżdżący po osiedlu i sprzedający lody. Pojawiał się zazwyczaj pod koniec maja, i sygnalizowała go irytująca melodyjka. Ale wiadomo było, że zaczyna się wtedy sezon na lody, i że wakacje już blisko. Wtedy wybór był ograniczony, bo pamiętam dobrze tylko truskawkowe, śmietankowe, czekoladowe, i może jeszcze waniliowe. Tyle.

(więcej...) ...

Uczta na działce

Uczta na działce

Coraz więcej Polaków inwestuje we własne działki, znacznie większe od popularnych niegdyś ogródków.

(więcej...) ...

Czy woda ma smak?

Czy woda ma smak?

In agua sanitas, jak mawia łacińskie przysłowie. Wszyscy doskonale wiemy, że picie wody jest zdrowe, że dobrze wpływa na nasz organizm, że go oczyszcza, że gasi pragnienie. A jeśli o tym zapominamy, to przypomną nam tak modne teraz porady dotyczące zdrowego odżywiania czy dbania o ciało.

(więcej...) ...

Moda na pisanie… o(d) kuchni

Moda na pisanie o(d) kuchni

Coraz częściej można spotkać się z masowym zjawiskiem pisania książek o tematyce kucharskiej. Znane osobistości, gwiazdy i celebryci gorąco zapewniają o swojej miłości do gotowania, a przypieczętowują ją swoim nazwiskiem pod gotowym wydawnictwem. Czym w dzisiejszych czasach, przepełnionych najrozmaitszymi przepisami umieszczanymi w Internecie (zwłaszcza na tematycznych blogach), są tak naprawdę książki kucharskie?

(więcej...) ...

Zdrowie na talerzu – ryba

Zdrowie na talerzu - ryba

Wakacyjny klimat sprzyja nadmorskim wyjazdom. A nic nie smakuje lepiej w te dni jak… świeża rybka!

(więcej...) ...

Akcja „nie bądź burak, jedz warzywa” w kontekście zdrowego trybu życia

Fundacja Allegro allforplanet

„Nie bądź burak, jedz warzywa” to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna Fundacji Allegro All For Planet, której celem jest promocja zdrowego trybu życia oraz przekonanie Polaków do zmiany nawyków żywieniowych. (więcej...)

...

Dieta na upalne dni

Dieta na upalne dni

Zaczyna się wyczekiwane przez nas lato. Po długich tygodniach ni to wiosennej, ni to jesiennej pogody w końcu pojawia się upragnione słońce. A wraz z nim nadchodzą upały i temperatura nierzadko przekraczająca 30 stopni. Dla organizmu takie przejście wiąże się z szokiem. Jak zatem najlepiej skomponować swój jadłospis, aby móc korzystać z lata w pełni i nie czuć się zmęczonym czy ospałym?

(więcej...) ...

Truskawkowy zawrót głowy

Truskawkowy zawrót głowy!

Opisując truskawki, XVII-wieczny pisarz angielski, William Butler, zapisał takie słowa: „wątpię, aby Bóg mógł stworzyć lepszą jagodą, ale wątpię zarazem, by kiedykolwiek to uczynił.” Pomimo, że od dnia, w którym zapisał te słowa minęło ponad trzysta lat, truskawki nieprzerwanie podbijają ludzkie podniebienia. Te szkarłatno-karminowe jagody, o sercowatym kształcie należą do najczęściej spożywanych owoców w Polsce. (więcej...)

...

Ciasteczkowe wyspy czyli muffinki w natarciu

Czekoladowe muffinki

Chmurkowata górka ciasta oblana czekoladową polewą, która spływa miękkimi strugami aż do falbankowatej foremki. Cóż to za smakowity stwór?

(więcej...) ...

Dlaczego preferujemy mniej zdrowe jedzenie?

Czemu wolimy niezdrowe jedzenie?

Złociste frytki otoczone mgiełką parującego tłuszczu, piętrowy cheeseburger z podwójnym filetem z kurczaka i butelka musującej Coca-Coli. W dobie lokali spod znaku McDonald’s, KFC czy też Mr Humberger, jedzenie typu fast-food jest jednym z najtańszych i najsmaczniejszych sposobów na szybkie zaspokojenie głodu.

Smak i niska cena to jednak nie jedyne walory tego typu jedzenia. Jak donoszą wykładowcy z Uniwersytetu Yale, odczucia smakowe nie posiadają dominującego wpływu na to, co spożywamy, lecz ilość kalorii zawarta w pożywieniu. Bogactwo tłuszczy i cukrów znajdujących ...

Sposób na lekkie śniadanie

Sposób na lekkie śniadanie

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – również dla osób dbających o linię. Zamiast z niego rezygnować, warto poznać jego lżejsze wersje.

(więcej...) ...

Sezon na szparagi otwarty!

Sezon na szparagi w pełni!

Końcówka maja, wiosna w rozkwicie szalejąca bogactwem barw. Również na talerzu pojawiają się zmienne kompozycje warzyw i owoców, które najlepiej smakują w sezonie. Tak właśnie ma się sprawa ze szparagami. Okres, w którym można kupić świeże pęki tych warzyw jest bardzo krótki, gdyż trwa zaledwie 3-4 tygodnie. Jednakże smakosze wykwintnych potraw, mają powody do radości.

(więcej...) ...

Alternatywa dla grillowania? Piknik!

Piknik!

Jeśli nie przemawia do nas wizja stania przy grillu, wdychania dymu oraz jedzenia dobrej, ale bądź co bądź bardzo tuczącej kiełbasy (plus sosy!), warto pomyśleć o zdecydowanie zdrowszej i bliższej naturze alternatywie – pikniku.

(więcej...) ...

Zasady zdrowego grillowania

Zasady zdrowego grillowania

Grillowanie to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w porze wiosenno-letniej. Ostatnio wiele słyszy się o szkodliwych kwestiach dotyczących właśnie tego sposobu przyrządzania posiłków. O czym trzeba pamiętać, by grillowanie stało się zdrową przyjemnością?

(więcej...) ...