Smaki Hiszpanii – Andaluzja

Gazpacho - WszystkieSmaki.pl
Facebook Twitter Plusone

Kulinarnym znakiem rozpoznawczym Andaluzji jest gazpacho, chłodnik przyrządzany z surowych warzyw – najczęściej dojrzałych pomidorów, octu i oliwy z dodatkiem rozmoczonego chleba. Idealna na upalne dni, jakich w Andaluzji nie brakuje.

Gazpacho ma swoje lokalne wersje, jak właśnie wspomniane wcześniej salmorejo – wtedy oparte jest głównie na pomidorach, oprócz warzyw zawiera również szynkę i jajka, czy ajo blanco – nie zawiera pomidorów, składa się ze migdałów zmielonych z czosnkiem, oliwą i chlebem.

. Kolejnym kulinarnym wynalazkiem, z którego Andaluzja słynie jest tak zwane desayuno andaluz. Lekkie śniadanie, na które składa się tost, polany obficie oliwą najlepszej jakości, obłożony pomidorem, który w swojej konsystencji przypomina raczej papkę. Niemniej, wydawać by się mogło, że nic specjalnego, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że są to soczyste, dojrzałe na słońcu pomidory, najlepsza oliwa, świeże pieczywo, a samo śniadanie najczęściej konsumowane jest na zewnątrz, wśród gwaru ulicy – możemy z łatwością sobie wyobrazić zadowolenie podniebienia.

Widać tutaj to, co dla całego kraju jest charakterystyczne – prostota składników, ale jednocześnie najlepsza ich jakość. Bo Hiszpanie nie jedzą byle jak. Tutaj posiłki się celebruje. Nawet, jeśli jest to tost, polany oliwą, to jest godzien królewskiego podniebienia.

Andaluzja słynie nie tylko z przysmaków kulinarnych, ale także ze znanego na całym świecie trunku. Sherry, a w zasadzie jerez lub xeres, bo o nim tu mowa, to wzmocnione wino (ok.16-20% alkoholu), które jest produkowane się w andaluzyjskim okręgu Jerez. Wzmocnienie następuje po zakończeniu okresu fermentacji poprzez dolanie do wina brandy. Innym, choć mniej znanym w świecie trunkiem z Andaluzji jest białe wino, produkowane w winnicach w okolicy Sanlúcar de Barrameda.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł
Ocena: 5.0/5 ( głosów: 1)
Smaki Hiszpanii - Andaluzja, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


3 × sześć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>