Czy woda ma smak?

Czy woda ma smak?
Facebook Twitter Plusone

In agua sanitas, jak mawia łacińskie przysłowie. Wszyscy doskonale wiemy, że picie wody jest zdrowe, że dobrze wpływa na nasz organizm, że go oczyszcza, że gasi pragnienie. A jeśli o tym zapominamy, to przypomną nam tak modne teraz porady dotyczące zdrowego odżywiania czy dbania o ciało.

Zdrowie zdrowiem, ale co ze smakiem? Kiedy spytamy przeciętnego Kowalskiego, jaki smak ma woda, prawdopodobnie wzruszy ramionami i odpowie, że nie ma żadnego. Ewentualnie, jeśli ma poczucie humoru, powie, że mokry.

Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta. Martin Riese, menedżer restauracji i licencjonowany sommelier wody przekonuje, że wszystkie wody mają swój unikatowy smak. W ostatnich latach spożywanie wód mineralnych stało się bardzo modne. Restauratorzy więc, chcąc sprostać oczekiwaniom klientów o wrażliwym podniebieniu zaczęli wprowadzać karty wód, rekomendowanych przez znawców smaku, czyli sommelierów, specjalizujących się doskonałą znajomością wód mineralnych. Doradzą jaka woda najlepiej podkreśli smak polędwicy, a jaka pasuje do dań rybnych, przedstawi jej skład oraz opowie, jaka jest jej historia.

Powstał specjalny „wodny kodeks” opublikowany przez S. Pellegrini i Acqua Panna we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Sommelierów (ASI). Na świecie coraz modniejsze stają się degustacje wody, a największą imprezą tego typu jest Berkley Springs International Water Casting Awards, odbywająca się rokrocznie w USA. Wodni specjaliści przyznają nagrody w pięciu kategoriach: wybierana zostaje najlepsza woda butelkowana, gazowana i najlepsze opakowanie wody. W pozostałych dwóch kategoriach jury ocenia najlepszą wodę miejską i najlepszą oczyszczoną wodę pitną.

Picie wody, jako snobizm i symbol luksusu? Wygląda na to, że tak się może stać. Potwierdza to fakt, że butelki wody mineralnej projektują niejednokrotne znane osobistości ze świata mody, jak Christian Lacroix czy Jean Paul Gaultier, który w 2009 r. stworzył kreację dla wody Evian. Najdroższa woda świata? Acqua di Cristallo „Tributo a Modigliani”. Trudno w to uwierzyć, ale butelka zawierająca 1250 ml wody została sprzedana za 60 tysięcy dolarów. Oczywiście znaczną część tej kwoty stanowiła butelka. Zaprojektowane przez Fernando Altamirano opakowanie inspirowane było pracami włoskiego malarza i rzeźbiarza, Amedeo Modigliani’ego. Powleczone zostało zaś 24-karatowym złotem. Woda jaką umieszczono w tej stanowiącej małe dzieło sztuki butelce, pochodziła z Francji, Fidżi oraz islandzkiego lodowca.

Najdroższa woda świata [źródło: idaent.com]

Najdroższa woda świata [źródło: idaent.com]

W Polsce takiego szału jeszcze nie ma. Choć w niektórych sieciach delikatesów bez większego problemu dostaniemy wody mineralne takie jak Lurisia, Ty Nant, Voss, Fiji, Vichy Catalan, Perrier i Evian, to jednak przeciętny Polak zadowoli swoje kubki smakowe czy ugasi pragnienie zwykłą wodą mineralną z półtora litrowej butelki. A niuanse smakowe wód, raczej pozostawi znawcom i ekscentrycznym smakoszom.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń artykuł
Ocena: 4.0/5 ( głosów: 4)
Czy woda ma smak?, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

Przeczytaj także:

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    *


    + pięć = 9

    Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>